Hem   Om SOIC   Kontakt   Besök oss   Sök   
Skeppet Götheborg
Tidigare expeditioner
Scandinavian Tour
Baltic Sea Tour 2008
Bildarkiv
Kapten rapporterar
Jungmansdagbok
Film
Västkustturnén 2007
Kinaexpeditionen
Skeppsunderhåll
Segla med
Sponsorer
Skrädderi
Press
Foto: Norrtälje kommun
Öppettider & entré

Öppet skepp för allmänheten:

Tisdag 15/7 kl. 14-17
Onsdag 16/7 kl. 10-20
Torsdag 17/7 kl. 10-20

Priser:
Vuxen: 100 kr
Barn 7-16 år: 50 kr
Familj (2 vuxna, 3 barn) 250 kr
Barn under 7 år fri entré

Från den 1 juli kan biljetter köpas på Norrtälje Turistbyrå, Danskes gränd 4-6 i Norrtälje, tel. +176-719 90.

SOIC Village
Historisk utställning, fotoutställning med bilder från Kinaresan, historiskt hantverk och souvenirbutik.
Öppet alla dagar kl. 10-20, fri entré
Press & media

Representanter för press och media har möjlighet att delta vid Ostindiefararens ankomst till Norrtälje. Kontakta Dan Löfgren för mer information, 0176-746 76.

Press är även välkommen ombord för att göra intervjuer och reportage under skeppets vistelse i Norrtälje, kontakta Kristin Hamdan, 070-779 34 02

Götheborg besöker Norrtälje
Norrtälje hamn, norra kajen
15 - 17 juli
Den 15 juli anlöper Ostindienfararen norra kajen i Norrtäljes hamn. Vid ankomsten anordnas en välkomstceremoni med musik och kanonsalut av karoliner från Norrtelge Compagnie. Allmänheten är välkommen ombord på skeppet under tisdag, onsdag och torsdag. Under dessa dagar i 1700-talets tecken kommer hamnområdet att vara fyllt av olika slags aktiviteter för alla åldrar. Hamnsponsorerna kommer även att finnas på plats med egna besökstält.

För mer information om Ostindiefararens besök i Norrtälje, se www.norrtalje.se/ostindiefararen

Färdväg Norrtälje-Gävle: Färdvägen har ändrats och Ostindiefararen går nu via Öregrund och innanför Gräsö. Hon går sedan vidare via Argos grund, Eggegrund och Holmudden. Färdvägen är preliminär och kan komma att ändras pga. väder och vind.

Program

Ankomst: 15 juli kl. 12.30
Avgång: 17 juli kl. 21.00

Vid ankomsten till Norrtälje kommer Götheborg att ta lots ombord nordöst om Tjärven ca kl 07.00 på morgonen den 15 juli. Därefter går hon i farleden söder om Fejan och Tjockö, passerar förbi Kapellskär och Räfsnäs, söder om Lidö och därefter in i Norrtäljeviken med beräknad ankomst ca kl 12.00. Dessa uppgifter är preliminära och kan komma att ändras utan förvarning beroende på bl.a. väder och vind.

Ostindienfararen hälsas sedan välkommen med en ankomstceremoni i Norrtäljes hamn kl 13.00. I samband med avgången torsdag den 17 juli kommer det också att hållas en ceremoni med musik kl. 21.00

Foto: Robin Olsson
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Utskriftsversion