
Vi har valt att kalla föreställningen för "Hönsafest på skeppet Götheborg". Hönsafest var en tillställning som på 1700-talet hölls efter hemkomsten från Kina för skeppets besättning.
Det bjuds på föreställning av Stefan Andersson, skeppspunsch, 3-rätters middag, 2 glas öl/vin och kaffe.

SPELDAGAR: 5 - 6 och 26 -27 mars
TID: 17:30-21:00 samt 20:30-00:00
PRIS: 995;- vuxna, 495;- barn upp till 10 år + förköpsavgift
Boka biljetter på www.ticnet.se
BOENDE
Bo alldeles i närheten av Ostindiefararen på Eriksberg! Hotel Villan erbjuder Hönsafesten och boende i ett paket.
Pris för en person inkl. Hönsafest, 1 övernattning och frukost, 1495 kr.
Kontakta Hotel Villan på 031-725 7777 eller www.hotelvillan.com
---------------------------------------------------------------
Stefan Andersson har under senare år gjort sig känd för sina historiska betraktelser. Genom sång, musik och berättarkonst har han gjutit liv i såväl 1600-talets fångar på Carlstens Fästning på Marstrand och i de svenska ostindiefararna på 1700-talet.
Under 2008 och 2009 genomförde han totalt över 50 st slutsålda konserter på Carlstens Fästning och fyllde det anrika Kronhuset under våren 2009. I november 2009 kom Stefan Andersson nya historisk platta, "Skeppsråttan", och här berör han bland annat Ostindiefararen Götheborg.
I november och december 2009 har Stefan haftöver 37 st föreställningar av Hönsafest ombord på Ostindiefararen Götheborg. Hönsafesterna fortsätter nu under våren 2010.
Läs mer om Stefan Andersson på www.stefanandersson.nu